Léčba osteoartrózy

Co je osteoartróza?

Osteoartróza je velmi časté chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání a degradaci chrupavky. Ke změnám dochází i v oblasti přilehlých kostních tkání, úponech a vazech v okolí postiženého kloubu. V současnosti je osteoartróza nejčastějším kloubním onemocněním v západních zemích a s přibývajícím věkem v populaci přibývá.

Chrupavka v kloubu plní funkci ochranného polštáře mezi dvěma plochami kloubních kostí. Její hlavní funkcí je tlumit nárazy a snižovat tření. Vlivem ubývání a degradace chrupavky se objevuje bolest postiženého kloubu, zhoršení hybnosti a nestabilita kloubu. Bolest nejprve přichází při pohybu a námaze, v pozdějších fázích osteoartrózy se objevuje i bolest klidová a noční.

V léčbě osteoartrózy je možné mimo jiné použít léky, které působí na metabolismus chrupavky, například kyselinu hyaluronovou. Do kloubu se vpravuje injekčně a její účinnost je ověřena v klinických studiích. Vyšší stadia onemocnění vedou až k náhradě postiženého kloubu kloubem umělým.

Naše produkty

Kyselina hyaluronová

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující lineární polysacharid, o vysoké molekulové hmotnosti, je přítomna v mnoha lidských tkáních, zvláště pojivových. Kyselina hyaluronová je kontinuálně vylučována do kloubní dutiny a tvoří hlavní součást synoviální tekutiny (kloubního mazu) a extracelulární (mimobuněčné) složky chrupavky.

Jak působí

Synoviální tekutině dává její charakteristickou viskozitu a elasticitu – vlastnosti nezbytné pro zajištění lubrikace a tlumení nárazů v kloubu. Hlavní úlohou kyseliny hyaluronové je zachování strukturální a funkční charakteristiky chrupavky a kloubních tekutin. Kyselina hyaluronová se formou intraartikulárních injekcí využívá u pacientů s osteoartrózou. Aplikací dojde k potlačení bolesti a zlepšení hybnosti kloubu. Kyselina hyaluronová je také schopna aktivovat syntézu vlastní kyseliny hyaluronové buňkami synoviální membrány.